Światowy Dzień Cukrzycy

14 listopada w urodziny Fredericka Bantinga (odkrywca insuliny) obchodzony jest corocznie Światowy Dzień Cukrzycy, to międzynarodowe święto ma na celu rozpowszechniać wiedzę o cukrzycy - przyczynach, objawach, sposobie leczenia i powikłaniach związanych z tą przewlekłą chorobą metabolizmu. Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, wczesne jej wykrycie jest bardzo ważne bo pozwala zastosować intensywne leczenie. Regularne sprawdzanie poziomu glukozy we krwi jest podstawowym badaniem pozwalającym wykryć cukrzycę dlatego zachęcam Was do badań kontrolnych.


Kilka ważnych informacji:

1. Najczęstszymi objawami cukrzycy są: senność, osłabienie organizmu, znaczna utrata wagi w krótkim czasie, nudności i ciągłe pragnienie.


2. Wczesne wykrycie objawów cukrzycy pozwala od początku dobrze dostosować dietę, czy później dawki insuliny.


3. Do powikłań cukrzycy należą: zawał serca, zaburzenia krążenia w kończynach i konieczność amputacji stopy z powodu owrzodzeń i niegojących się ran.


4. Regularne badanie stężenia glukozy we krwi pozwala w porę powstrzymasz rozwój powikłań cukrzycowych dlatego zestaw do pomiaru poziomu glukozy we krwi zawierający glukometr, jednorazowe lancety, nakłuwacz z końcówką AST i paski kontrolne do glukometru to nieodzowny sprzęt każdego diabetyka.


5. Racjonalne odżywianie się oraz umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna to sposób na to, by odsunąć od siebie widmo choroby XXI wieku (cukrzycy).

Dwa pytania do Was:

1. Jesteście diabetykami?

2. Czy systematycznie monitorujecie poziom cukru we krwi?

23 komentarze:

 1. Ojej nie wiedziałam że 14ego mamy tylko dzień :) super pomysł na wpis !

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam tego reklamę :)

  / Zapraszam na mój blog / Odwiedzam każdy blog zostawiony w komentarzu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatny wpis :) Na szczęście nie zdiagnozowano u mnie cukrzycy, ale czasami poziom mi tak spada, że nie mam sił się ruszyć. Jestem jednak genetycznie obciążona, moja mama zmarła w wyniku powikłań cukrzycowych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi się zdażyło mieć za wysoki niestety - mam nadzieje jednak, ze się to juz nie powtórzy. =)

   Usuń
 4. Niestety cukrzyca dotyka coraz więcej osób, nawet dzieci

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiedziałam o tym dniu. Bardzo przydatny wpis. Może kogoś nauczy i pójdzie do lekarza

  OdpowiedzUsuń
 6. Mój tata był cukrzykiem, nawet insulinę brał. Więc ja muszę sprawdzać czy wszystko jest że mną ok i cukier w normie. Póki co jest ok :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie miałam pojęcia o takim dniu, choć ja w miarę regularnie sprawdzam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Szczerze mówiąc nie sprawdzam nigdy poziomu cukru we krwii, ale objawy z punktu pierwszego mam i aż się zaniepokoiłam.. :P

  OdpowiedzUsuń
 9. Moja mam ma cukrzyce. Ja co jakiś czas się badam, aby sprawdzić czy wszystko gra.

  Zapraszam w wolniej chwili na nowego posta - AUTOPORTRET 2016

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie jestem diabetykiem, ale obydwie moje babcie mają cukrzycę i widzę, jak bardzo trzeba się pilnować. Staram się odżywiać zdrowo (chociaż uwielbiam też grzeszne dni rozpusty jedzeniowej), lubię ruch i aktywność fizyczną, a co jakiś czas badam poziom cukru więc wiem, że na razie wszystko u mnie ok :) I oby tak zostało na zawsze!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy popełnia małe "grzeszki" - nawet ja ale też tak jak Ty lubię aktywność fizyczną więc to się wszystko wyrównuje. =) Oj tak oby zostało!

   Usuń
 11. Mój partner ma cukrzyce, dowiedział sie o tym kilka lat temu. Mierzy codziennie poziom cukru - to chyba oczywistość wśród cukrzyków. Ale nie jest typem, który mierzyłby każdą porcję jedzenia, przeliczał na kalorie itp

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To całkiem zrozumiałe i myślę, że normalne - ważny jest umiar i własny rozsądek. =)

   Usuń
 12. Nie pamiętam kiedy miałam mierzony cukier, ale raz mi Pani doktor nagadala ze mam na granicy i tak się pilnowalam, nie jadłam słodyczy, przestałam śledzić aż poszłam do innego i okazało się ze mam w normie :) W każdym razie temat rzeczywiście ważny i powinniśmy często się nadać.

  OdpowiedzUsuń
 13. A moi uczniowie śmieją się ze mnie, gdy zwracam im uwagę na to jakie ilości cukru przyjmują. Jeszcze bardziej się śmieją gdy mówię im, że wf to jest o wiele za mało jeśli chodzi o aktywność fizyczną, którą powinien dostawać nasz organizm w ciągu tygodnia. A te dwa czynniki maja ogromne znaczeni profilaktyczne w cukrzycy.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ważny temat, świetnie że poruszasz. mój tata choruje, dlatego ja stale kontroluję sobie cukier.

  OdpowiedzUsuń
 15. Google świetnie przypomniało o tym ważnym temacie. :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.